Гормони виробляються яєчниками жіночими Про вагітність і пологи

Головна » Iнші хвороби

Гормони виробляються яєчниками жіночими

Стероїдні гормони: про що треба знати?

Стероїдні гормони: чому вони важливі для організму?

Гормони стероїдні - образ швидше збірний. До них відносяться естрогени і андрогени, кортикостероїди (кортикоїди), що виробляються виключно в корі надниркових залоз, підрозділяються на глюкокортикоїдних гормони (кортизон, кортикостерон, кортизол і т. Д) і мінералокортикоїдні гормони (альдостерон, дезоксикортикостерону). Глюкокортикоїди впливають на обмін вуглеводів, жирів, білків і нуклеїнових кислот. Основна їхня функція - зниження ваги за рахунок виведення шкідливих речовин з сечею. Мінералкортікоіди стимулюють регуляцію водно-сольового обміну, слинних і потових залоз.

Жіночі статеві гормони (естроген) виробляються яєчниками, вони відповідають за менструальний цикл, сприяють виношування плоду і вдалим родам. Також естрогени. як стероїдні гормони, формують жирові клітини в організмі, розподіляють їх в області грудей, сідниць, стегон і колін, створюючи жіночий силует. Також від них залежить обмін кальцію, зволоження шкіри і функціонування сальних залоз.

Андрогени утворюються у жінок в меншій мірі, ніж у чоловіків. У період статевого дозрівання саме андрогени, як стероїдні гормони, формують статеві органи, впливають на лобкової і пахвове оволосіння, сприяють зростанню кісток. У жінок ці гормони виробляються все життя і підтримують нормальну роботу матки і яєчників.

Стероїдні гормони: чим страшний з надлишок або недолік?

При підвищеному вмісті кортикостероїдів проявляється підвищений апетит, як наслідок - ожиріння, такі захворювання як гіперглікемія, цукровий діабет, остеопороз, міопатія, аритмія, васкуліт, виразка шлунка. Також може проявитися вугрі, сечокам'яна хвороба, набряки і порушення менструального циклу. При нестачі кортикостероїдів в організмі порушується робота надниркових залоз, що може привести до надниркової недостатності.

Естрогени, жіночі статеві гормони, також можуть вироблятися зі збоями. Якщо рівень естрогенів перевищує норму, у жінок може порушитися менструальний цикл, з'явитися болі і ущільнення в молочних залозах, може часто змінюватися настрій і різко «скакати» вагу.

Коли жінці не вистачає естрогенів, то порушується водообміну процес в організмі. Внаслідок чого шкіра стає сухою і млявою, з'являються вугрі, зморшки і целюліт. Також недолік естрогенів призводить до нетримання сечі і сухості вагіни. Також від цього страждають кістки - вони стають слабкими і крихкими.

До таких стероїдних гормонів, як андрогени, жіночий організм відноситься особливо чутливо. На надлишок цих гормонів організм відповідає придушенням жіночих статевих гормонів, уповільнює розвиток яйцеклітини і матки. Також у жінок починають з'являтися яскраво виражені «чоловічі» ознаки - оволосіння, зниження голосу, може припинитися менструація. Коли андрогенів не вистачає, це веде до частих депресій, зниження лібідо, зайвої емоційності, раптовим припливам спека.

Стероїдні гормони, в основному, застосовують спортсмени для збільшення м'язової маси і витривалості. Найчастіше, це стосується якраз чоловічих статевих гормонів - андрогенів. Тому у жінок-спортсменок спостерігається «чоловіча» фігура, майже повна відсутність грудей і низький голос. Застосування стероїдних гормонів в наш час прирівнюється до допінгу. Проте, вони активно використовуються спортсменами, але тільки під наглядом лікаря. Адже при передозуванні гормони можуть зруйнувати не тільки спортивну кар'єру, а й занапастити здоров'я в принципі.

2.3.5. Жіночі статеві гормони, їх аналоги і антагоністи

Встановлення ролі статевих гормонів у процесах зародження, розвитку і появи нового життя стало однією з важливих віх в історії цивілізації. Це допомогло створити нові лікарські засоби для боротьби з безпліддям, лікування багатьох гінекологічних захворювань, збереження та підтримання здоров'я жінки в період і після згасання її дітородної функції.

Естрогенами називають жіночі статеві гормони, що виробляються яєчниками або утворюються в печінці і периферичних тканинах з основного продукту яєчників - естрадіолу (дивись малюнки 2.3.1. 2.3.2). Природними естрогенами в організмі жінки є Естрадіол . Естрон і Естріол .

Естрогени потрібні для статевого дозрівання жінок і розвитку вторинних статевих ознак, а також регулювання менструального циклу, який є результатом циклічного функціонування яєчників протягом усього дітородного періоду: від статевого дозрівання до Менопаузи (в середньому він становить 30-40 років). Крім того, естрогени беруть участь в обміні речовин, впливаючи на синтез і активність багатьох ферментів і білків, підтримують нормальну структуру шкіри і кровоносних судин, пригнічують резорбцію (розсмоктування) кісток, сприяють всмоктуванню різних речовин в кишечнику. Вони підвищують згортання крові, знижують рівень Холестерину і дають безліч інших ефектів, що мають велике значення для нормального функціонування організму. Тому зниження вироблення естрогену, викликане, наприклад, віковими, запальними або іншими змінами яєчників, може приводити до різних захворювань.

Гестагени . або прогестини, основним представником яких в організмі людини є Прогестерон . синтезуються яєчниками, плацентою і корою наднирників з циркулюючого в крові Холестерину . Так само, як і естрогени, ці гормони беруть участь у регуляції менструального циклу, забезпечують нормальний розвиток вагітності і пологів. Прогестерон, крім того, що і сам є гормоном, служить попередником естрогенів, андрогенів і кортикостероїдів. Крім того, він впливає на обмін ( Метаболізм ) білків і вуглеводів і володіє рядом інших фізіологічних ефектів.

Розуміння біологічної ролі і механізмів дії естрогенів і гестагенів призвело до розробки безлічі лікарських препаратів, які заміщають ендогенні гормони або володіють протилежної їм активністю (так звані Антагоністи ). Ці препарати застосовуються при первинній і вторинній аменореї. дисфункції яєчників і дисфункціональних маткових кровотечах. порушеннях менструального циклу. різних клімактеричних розладах; вони використовуються для профілактики і лікування остеопорозу в період менопаузи, при безплідді. слабкості родової діяльності. переношеної вагітності. Естрогени іноді призначають при гіпертонічній хворобі у жінок в клімактеричному періоді і при спазмах периферичних судин. На основі естрогенів і гестагенів створено значну кількість комбінованих препаратів для лікування різних клімактеричних розладів і деяких онкологічних захворювань. При клімактеричних розладах і естрогенної недостатності корисні також комбінації естрогену з андрогенами.

«Клімакс» при видаленні яєчників

Статеві гормони - естрогени і прогестини, які, власне, і роблять жінку жінкою, виробляються в яєчниках. Трапляється, що лікарям доводиться видаляти обидва яєчника. Що ж далі відбувається з організмом, які залишилися без гормонів? Зазвичай статеві гормони надають сприятливий - стимулюючий і захисну дію на багато функцій - наприклад, на роботу серцево-судинної системи, на шкіру, на кістки.

Взагалі весь організм жінки можна вважати гормонозалежним. Не дивно, що після різкого падіння рівня статевих гормонів в результаті видалення яєчників робота всього організму різко змінюється. Розвивається так званий посткастраційний синдром: погіршується загальне самопочуття, втрачає пружність шкіра, з'являються і починають прогресувати багато захворювань. Це стан чимось схоже на передчасне старіння.

Розуміючи всю важливість гормонів для здоров'я жінки, лікарі дуже неохоче йдуть на видалення обох яєчників (оваріектомію). Але бувають ситуації, коли залишати яєчники небезпечно (як правило, при онкологічних захворюваннях). Їх необхідно видаляти, тому що статеві гормони можуть надати стимулюючий вплив на ріст пухлини.

Головне питання, яке починає турбувати хвору - чи буде вона відчувати себе жінкою після операції? Без сумніву, так. Формування всіх ознак жіночого організму відбувається вже в утробі матері, а також в дитячому і молодому віці, під час статевого дозрівання дівчаток. Цей процес є незворотним, і жінка назавжди залишиться жінкою, незважаючи на наявність або відсутність окремих органів. Але після оваріектомії у неї виникають інші проблеми.

Якщо оваріектомію роблять жінці похилого віку, якій, як то кажуть, втрачати нічого (яєчники у неї і так майже не працюють), ситуація зовсім не трагічна. Але проблема в тому, що останнім часом гінекологів все частіше доводиться стикатися з необхідністю видалення яєчників у молодих пацієнток. Після операції у них починаються зміни, схожі на ті, що спостерігаються у жінок зі збереженими яєчниками у віці 50-55 років, коли репродуктивна система йде на пенсію і настає клімакс.

Симптоми починають з'являтися зазвичай через 2-3 тижні після операції, а досягають максимальної сили через 2-3 місяці. У перші 1-2 роки переважають порушення тонусу судин.

 • Приливами жару;
 • Підвищену пітливість;
 • Головними болями;
 • Коливаннями артеріального тиску;
 • Ознобами;
 • Сердцебиениями.

Характерні також зміни в області психіки та емоційного стану жінки.

 • Дратівливість, неспокій;
 • Безсоння або сонливість;
 • Депресія;
 • Слабкість;
 • Забудькуватість, неуважність;
 • Зниження статевого потягу.

Пізніше ці симптоми можуть зменшитися, але, на жаль, їм на зміну часто приходять інші. Вони пов'язані з порушенням обміну речовин. Справа в тому, що судини позбавляються захисної дії естрогенів і починається швидке утворення атеросклеротичних бляшок. Може розвинутися атеросклероз, який тягне за собою ішемічну хворобу серця, порушення мозкового кровообігу, проблеми з судинами ніг. Через захисної дії естрогенів жінки до настання клімаксу майже не страждають на атеросклероз, хоча їх ровесники-чоловіки вже щосили мучаться від цієї хвороби. Лише після менопаузи, коли виникає дефіцит естрогенів, жінки швидко наздоганяють чоловіків.

Те ж саме з гіпертонічною хворобою. У жінок з віддаленими яєчниками велика ймовірність зіткнутися з серцево-судинними хворобами. Від статевих гормонів залежить і стан кісткової тканини. Тому через кілька років після видалення яєчників може розвинутися остеопороз. Кістки стають ламкими. Особливо небезпечні переломи шийки стегна, які важко лікуються і через тривалої нерухомості пацієнтки нерідко призводять до сумного результату.

Також дуже сильно залежать від гормонів і сечостатеві органи.

Після оваріектомії нерідко з'являються:

 • Сухість у піхві
 • Біль при статевих зносинах
 • Сверблячка і печіння в області статевих органів
 • Прискорене сечовипускання.

Через нестачу гормонів може постраждати і шкіра, нігті, волосся.

Так чи трагічна ситуація? Зовсім ні.

По-перше, надниркові залози і жирова тканина частково компенсують дефіцит естрогенів. Тому у деяких жінок операція проходить практично без наслідків.

По-друге, сучасна медицина має у своєму розпорядженні технологіями, що допомагають іншим жінкам. Якщо не протипоказана гормональна терапія, то призначають естрогени і прогестини, які заміщають недолік власних гормонів. Ці препарати рекомендують приймати довічно. Замісна гормонотерапія дає хороший ефект, дозволяючи жінці ще довго відчувати себе здоровою.

Якщо ж операція проводилася з приводу онкологічного захворювання, гормони призначати не можна. У цьому випадку вдаються до дещо менш ефективною, але теж дієвої гомеопатії. Особливо ефективні гомеопатичні засоби при судинних і емоційних реакціях. Вони підвищують адаптаційні можливості жіночого організму в стресовій ситуації і, до речі, позбавлені побічних дій.

Для профілактики остеопорозу активно використовуються фторвмісні і кальцій препарати.

Але одних ліків мало. Жінка в такій ситуації повинна з розумінням ставитися до процесів, що відбуваються в її організмі, сама боротися з депресіями, вести активний спосіб життя, не забувати про спорт, стежити за собою. Адже жінка завжди залишається жінкою!

Поділіться з друзями

Ротару :В 70 лет выгляжу на 45 благодаря простой методике...

Почему все аптеки молчат? Грибок ногтя боится как огня дешевого...

Алкоголику вместо кодирования подсыпьте незаметно 3-4 капли обычной…

Соломія Вітвіцька: живіт втягнувся за добу, вийшло 22 кг жиру! Їла це ...

Заросли папиллом на шее и в подмышках - признак наличия у вас...