Жіночі статеві гормони людини Про вагітність і пологи

Головна » Виділення

Жіночі статеві гормони людини

Гормони

Гормони - біологічно активні речовини, що виробляються в організмі спеціалізованими клітинами або органами (залозами внутрішньої секреції) і надають цілеспрямований вплив на діяльність інших органів і тканин. Вони контролюють основні процеси життєдіяльності організму на всіх етапах його розвитку з моменту зародження. Впливають на всі види обміну речовин в організмі, активність генів, ріст і диференціювання тканин, формування статі і розмноження, адаптацію до мінливих умов середовища, підтримання сталості внутрішнього середовища організму, поведінку і багато інших процесів.

Надмірне утворення або недолік того чи іншого гормону в організмі людини призводить до ендокринних захворювань.

Наслідком нестачі гормонів щитовидної залози в організмі є, наприклад, кретинізм, а їх надлишку базедова хвороба і тиреотоксикоз; порушення функцій підшлункової залози може супроводжуватися дефіцитом гормону інсуліну і, як наслідок, на цукровий діабет.

При запальних процесах, алергічних захворюваннях, ревматоїдному артриті та ряді інших використовуються гормони кори надниркових залоз. Гормони, що виробляються вилочкової залозою (тимусом) і стимулюючі дозрівання Т-лімфоцитів, застосовують для лікування онкологічних захворювань, при порушеннях імунітету.

Гормони знайшли широке застосування в акушерстві та гінекології. Хоріонічний гонадотропін допомагає при лікуванні безпліддя, окситоцин використовується для посилення пологової діяльності, пролактин стимулює секрецію молока після пологів. Стероїдні статеві гормони або їх аналоги застосовують при порушеннях в статевій сфері, як протизаплідних засобів і т. Д.

Існують певні правила, яких треба дотримуватися перед здачею аналізу на гормони для отримання об'єктивних результатів. Гормони, т. Е. Ендокринна система впливає майже на всі процеси в нашому організмі, а рівні різних гормонів змінюються у відповідь на дуже багато сигналів. Загальні рекомендації перед будь-яким дослідженням на гормони включають тимчасова відмова від куріння, вживання алкоголю, сильних фізичних навантажень.

Сильні впливу безпосередньо перед обстеженням можуть призвести до спотворення результатів. Крім того, прийом багатьох препаратів (перш за все - самих гормонів, їх аналогів і похідних) може привести до відхилень реальних показників.

1. Гормони щитовидної залози.

 • Трийодтиронин (Т3) загальний,
 • Трийодтиронин (Т3) вільний,
 • Тироксин (Т4) загальний,
 • Тітроксін (Т4) вільний,
 • ТТГ (тиреотропний гормон),
 • Антитіла до рецепторів ТТГ,
 • ТГ (тиреоглобулін),
 • АТ ТГ (антитіла до тиреоглобуліну),
 • ТСГ (тироксин-зв'язуючий білок) і ін.

Їх дія на організм:

- Регуляція основного обміну, інтенсивності та якості обміну білків, жирів і вуглеводів;
- Регуляція діяльності серцево-судинної системи (частота серцевих скорочень, тонус судин), органів дихання, тонусу і скоротливої здатності м'язів;
- Вплив на функцію імунної системи і на адаптаційні можливості організму;
- Вплив на діяльність ЦНС, функцію пам'яті, психіки і т. Д.

Дослідження проводиться натще. За 2-3 дні до збору крові на аналіз потрібно запобігти прийом йодовмісних препаратів. За 1 міс припиняється прийом гормонів щитовидної залози (крім як за спеціальними вказівками лікуючого ендокринолога).

2. Гормони репродуктивної системи.

 • ЛГ (лютеїнізуючого гормону, лютропін) - стимулює дозрівання фолікула, секрецію естрогенів, овуляцію, утворення жовтого тіла.
 • ФСГ (фолікул-стимулюючий гормон, фоллітропін) - робить трофічна вплив на яєчник, стимулює зростання, розвиток і дозрівання фолікула.
 • Пролактин - робить трофічна дія на жовте тіло, перетворює його з нефункціонуючої в функціонуюче. Таким чином стимулюється секреція прогестерону. Стимулює лактацію і пригнічує секрецію ФСГ; з цієї причини фолікул не розвивається.
 • Естрадіол (E2) - секретируются дозріваючим фолликулом, надниркові залози.
 • Прогестерон - гормон, що виробляється жовтим тілом і плацентою (при вагітності). Готує ендометрій до імплантації зародка.
 • Тестостерон - чоловічий статевий гормон. У жіночому організмі секретується яєчниками, наднирковими. Є попередником естрадіолу. Перевищення нормальної концентрації може стати причиною раннього викидня.
 • Вільний тестостерон.
 • 17-ОН прогестерон (17-гідроксіпрогестерон);
 • ДЕА-С (Дегідроепіандростерон-сульфат);
 • Антиспермальні антитіла - антитіла до сперматозоїдів. Можуть утворюватися як в крові жінки, так і в крові чоловіка (аутоімунна реакція на сперматозоїди).
 • Дигідротестостерон
 • Андростендіол глюкуронід
 • SHBG - статеві гормони зв'язують глобулін
 • Андростендіон
 • СТГ (соматотропний гормон) - гормоном росту
 • Інсулін;
 • Проінсулін;
 • АТ до інсуліну;
 • С-пептид;
 • Кальцитонин;
 • Остеокальцин;
 • Паратгормон;
 • 17-кетостероїди (17-КС);
 • 17-оксикетостероїди (17-ОКС);
 • Кортизол (F)
 • Кортизон;
 • Кортикостерон і д. Р.

Статеві залози

Статеві залози починають розвиватися у людей на 8-му тижні внутрішньоутробного розвитку.

Статеві залози виконують дві функції:
1) утворення статевих клітин: чоловічих - сперматозоїдів і жіночих - яйцевих клітин;
2) виділення гормонів.

У хлопчиків утворення сперматозоїдів починається з періоду статевої зрілості, близько 12 років, і закінчується до 50 - 60 років, іноді пізніше. У цьому віці починається атрофія статевих залоз. Сперма, вивергався один раз, має обсяг близько 3 мл і містить близько 20 млн сперматозоїдів. Сперматозоїди володіють самостійними рухами, на які впливають температура, хімічний склад і реакція середовища. Швидкість руху - 3 мм в хвилину. Після надходження в матку, сперматозоїди зберігають здатність до руху протягом тижня.

Первинні фолікули є яйцеві клітини. У дорослих жінок в обох яєчниках близько 4 000 000 яйцевих клітин.

Переважна більшість первинних фолікулів, не досягнувши повного розвитку, атрофується, і тільки в декількох сотнях дозрівають здатні до запліднення яйцеві клітини.

Чоловічі статеві гормони (андрогени) утворюються в вистиланні насіннєвихканальців. У невеликій кількості вони виробляються в сітчастої зоні кори надниркових залоз у чоловіків і у жінок, і в зовнішньому шарі яєчників у жінок. Всі вони похідні стеринів: тестостерон, андро-стандіон, андростерон та ін.

Як насінники, так і яєчники синтезують і чоловічі, і жіночі статеві гормони, але у чоловіків значно переважають андрогени, а у жінок - естрогени. Статеві гормони сприяють ембріональної диференціювання, в подальшому - розвитку статевих органів і появи вторинних статевих ознак, визначають статеве дозрівання і поведінку людини. У жіночому організмі статеві гормони регулюють оваріально-менструальний цикл, забезпечують нормальний перебіг вагітності і підготовку молочних залоз до секреції молока.

Жіночі статеві гормони також є похідними стеринів. В даний час виділено такі гормони: естрадіол, естрон, або фолікулярний гормон, і естріол, отриманий із сечі вагітних і з плаценти. Естрон і естріол виявлені в деяких рослинах.

Естрадіол, як гормон, виділений з фолікулярної рідини. Прогестерон, або гормон жовтого тіла, також виявлений в плаценті.

Статеві гормони впливають на обмін речовин і тим самим визначають чоловічі і жіночі вторинні статеві ознаки, або особливості, що відрізняють представників однієї статі від іншого.

Тестостерон змінює білковий обмін, викликаючи позитивний баланс азоту і збільшуючи вагу тіла. Він діє і на вуглеводний обмін, зменшуючи синтез глікогену в печінці і тканинах. Естрон і інші жіночі статеві гормони, навпаки, збільшують здатність печінки і тканин синтезувати глікоген. Естрон збільшує також відкладення жиру в організмі. Подібність структури чоловічих і жіночих статевих гормонів доводить, що вони утворюються з холестерину.

Чоловічі і жіночі статеві гормони утворюються одночасно і впливають один на одного. Невеликі кількості чоловічого гормону утворюються в дитячому віці і у хлопчиків, і у дівчаток. У 6-річному віці кількість чоловічого статевого гормону приблизно однаково в обох статей. До 12 років у хлопчиків утворюється в 1,5 -2 разу більше чоловічого гормону, ніж у дівчаток, а у дорослих чоловіків в 2 і більше разів більше, ніж у дорослих жінок.

Кастрація, або видалення статевих залоз, викликає різні зміни організму в залежності від того, коли вона зроблена: в ранньому віці, до настання статевої зрілості, або у дорослого організму, після настання статевої зрілості.

Рання кастрація призводить до недорозвинення первинних статевих ознак - зовнішніх і внутрішніх статевих органів: статевого члена і яєчок у чоловіків, яєчників, яйцепроводів, матки і піхви у жінок.

У жіночому організмі абсолютно не наступають статеві цикли. Рання кастрація викликає також випадання вторинних статевих ознак. У чоловіків, кастрованих в дитинстві, з'являється безстатевий тип. Не ростуть вуса і борода, відсутні волосся на тілі і лобку. Шкіра біла, млява, м'яка і на ній рано з'являються складки. Внаслідок зниження обсягу речовин, сильно розвинений підшкірний жировий шар. Шия кругла, стегна опуклі, іноді значно збільшені грудні залози. Завдяки пізнього окостеніння хрящів зростає скелет кінцівок і тому зростання тіла досягає 180 - 190 см. Розміри гортані мати. Голос слабкий і високий, що нагадує дискант. Психіка різко відрізняється від нормальної слабкістю волі і апатією. Легко настає стомлення. Статевий потяг відсутній.

У жінок, кастрованих в дитинстві, також розвивається безстатевий тип. Таз залишається вузьким, грудні залози не розвиваються, жир на лобку і сідницях не відкладається, відсутній статевий цикл, зовнішні статеві органи і матка атрофовані, статевий потяг зазвичай відсутня.

У дорослих чоловіків кастрація викликає зниження обміну речовин, ожиріння, випадання вусів і бороди, підвищення голосу, різке падіння статевого інстинкту.

У дорослих жінок кастрація веде до атрофії матки, порушення статевого циклу, зменшення грудних залоз, зниження голосу і дуже часто, до нервових розладів, ослаблення статевого потягу.

Статева зрілість встановлюється дослідженням насіння у чоловіків і появою регулярних менструацій у жінок.

Для чого потрібні гормони

Гормони регулюють практично всі процеси в організмі людини. Ці речовини виділяються клітинами внутрішньої секреції і переміщаються разом з кров'ю по всьому організму, потрапляючи в клітини-мішені, до рецепторів яких вони підходять, як ключ до замка.

Які типові функції виконають гормони, і як вони взаємодіють між собою?

Регуляція рівня глюкози в крові

Концентрацією глюкози в крові керують гормони Інсулін і глюкагон . які виробляються в підшлунковій залозі.

Що таке гормони?

Що таке ендокринна система? Як працюють гормони, і якими вони бувають? Про це та багато іншого розповідаємо в статті «Що таке гормони?».

Ця залоза виробляє «моніторинг» рівня цукру в крові. Якщо він занадто високий - підшлункова залоза виробляє інсулін і виділяє його в кров. Інсулін стимулює поглинання глюкози в більшості клітин організму, і в крові її стає менше.

Якщо концентрація глюкози в крові дуже низька - підшлункова залоза виробляє гормон глюкагон, який впливає на сховище глікогену в печінці. змушуючи його перетворюватися в глюкозу і виділятися в кров.

Діабет - це захворювання, при якому вміст глюкози в крові людини піднімається до небезпечної для життя концентрації.

У цього захворювання може бути Два механізму розвитку . При діабеті першого типу підшлункова залоза виробляє недостатньо інсуліну. При діабеті другого типу печінку, м'язи та жирові клітини слабо реагують на дію інсуліну.

Гормони і народження дітей

До складу репродуктивних органів людини входять ендокринні залози: яєчники - у жінок і яєчка - у чоловіків.

Чоловічі статеві гормони називаються Андрогенами . Найбільш важливий з них - Тестостерон . У період статевого дозрівання андрогени регулюють розвиток чоловічих статевих органів і вторинних статевих ознак: ріст волосся на обличчі і тілі, розвиток м'язів, зміна тембру голосу і навіть сильний запах тіла.

Жіночі статеві гормони називаються Естроген . Вони регулюють розвиток жіночих статевих органів в період статевого дозрівання, а також зростання грудних залоз, розширення стегон і зростання волосся на лобку. Також вони контролюють менструальний цикл і вагітність.

Зміни в концентрації статевих гормонів викликають не тільки фізіологічні зміни, а й специфічні емоційні реакції. підвищену чутливість, схильність до сліз, перепади настрою - що відбуваються в період статевого дозрівання.

Як гормони взаємодіють?

Деякі ендокринні залози виробляють гормони у відповідь на вплив гормонів інших ендокринних залоз.

Наприклад, передня частка гіпофіза контролює роботу щитовидної залози, кори надниркових залоз, яєчників і яєчок.

Коли ці залози стимулюються гормоном гіпофіза - Трофічні гормоном - вони виробляють свої власні гормони.

Виділення цих гомонов гальмує секрецію трофічного гормону гіпофізом. Таким чином, кількість всіх циркулюючих в організмі гормонів залишається постійним.

Така схема взаємодії називається Гомеостазом . або зворотним зв'язком.

Що порушує гормональний баланс?

Гормони і зайва вага

Швидкість, з якою в організмі протікають процеси обміну речовин, регулюється в тому числі і гормонами. Дізнайтеся, як гормони впливають на масу тіла.

Як і всі системи в природі, ендокринна система Тонко збалансована . Тому гормональний баланс організму легко порушити і важко відновити.

Так, Використання синтетичного естрогену в 1950-х роках для лікування безпліддя у жінок призвело до того, що у їхніх дітей частіше розвивався рак шийки матки і рак яєчок.

Адренокортикотропний гормон . який використовується для лікування захворювань суглобів у дітей, часто призводить до гормонального дисбалансу, який викликає ожиріння, набряки і випадання волосся.

Ще один приклад - Анаболічні стероїди . які використовують для зростання м'язової маси. Така терапія призводить до розвитку деяких видів раку: молочної залози і матки у жінок і передміхурової залози у чоловіків.

Найважливіше

Гормони регулюють багато процесів в організмі людини, в тому числі, енергетичний обмін і процеси розмноження. Гормональна система зберігає тонкий баланс, який легко зруйнувати і важко відновити.

Ротару :В 70 лет выгляжу на 45 благодаря простой методике...

Почему все аптеки молчат? Грибок ногтя боится как огня дешевого...

Алкоголику вместо кодирования подсыпьте незаметно 3-4 капли обычной…

Соломія Вітвіцька: живіт втягнувся за добу, вийшло 22 кг жиру! Їла це ...

Заросли папиллом на шее и в подмышках - признак наличия у вас...